Działalność gospodarcza - Koszty

Działalność gospodarcza – koszty

Znajomość kosztów jakie stanowi własna działalność gospodarcza jest bardzo istotna. Niemniej jednak jest też dość skomplikowana i wymaga do ich identyfikacji i ewidencji dobrego specjalisty. Księgowy, a więc osoba, której należałoby zaufać, jeśli sami nie posiadamy dobrej wiedzy. To nie tylko osoba od kalkulacji, ale także od śledzenia przepisów podatkowych, których jest szalenie dużo.

Działalność gospodarcza – Koszty

Prawo podatkowe jest chwiejnym prawem. Dlatego warto oddać ten aspekt w ręce dobrego księgowego. Statystyki Grant Thornton, czyli organizacji, która zajmuje się określaniem tzw. barometru prawnego (innymi słowy śledzeniem nasilenia zmian przepisów prawniczych), wskazują, że przeciętny przedsiębiorca musiałby poświęcać co najmniej 4 godziny dziennie na zapoznanie się ze wszystkimi nowymi przepisami. Ten “fenomen” nazywany jest inaczej “biegunką prawną”.

Działalność gospodarcza - KosztyDziałalność gospodarcza – koszty są kojarzone na ogół z pojęciem księgowym, z ewidencją, z kalkulacją, a nawet z optymalizacją. Odjęcie ich od przychodu daje dochód, który opodatkowujemy. W zależności, czy są to koszty uzyskania przychodu. Ewidencjonujemy je na Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów, stanowiącej tak zwaną uproszczoną księgowość lub na pełnej księgowości czyli Księgach Handlowych. Najczęściej oddajemy to w ręce księgowych. Albowiem to nie tylko wpisywanie liczb w odpowiednie rubryki, to znacznie szerszy zakres obowiązków i wiedzy. Dokumentujemy je przeważnie fakturą, choć dopuszczalne są też inne rodzaje dokumentacji, np. paragony, umowy, deklaracje. Niektóre koszty rozbijamy w czasie jak np. amortyzację środków trwałych. Znajomość podstawowej wiedzy o kosztach bardzo się przydaje każdemu przedsiębiorcy. Nawet jeśli ma do tego odpowiednią księgową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
2 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *